Woda to wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji, jednak pozostaje żywiołem, wobec którego należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i rozsądek!
Przed nami prognozowana fala upałów, które niewątpliwie będą zachęcały do kąpieli. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:
* korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik wodny,
* nie wchodźmy rozgrzani do wody, przed wejściem schodźmy wodą klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego,
* nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu,
* decydując się na kąpiel w terenie, nie oddalaj się za daleko od linii brzegowej,
* dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie,
* przebywając nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby (numer alarmowy 112) oraz inne osoby.
— Jeśli znasz miejsca niebezpieczne na wodach gdzie często dochodzi do kąpieli, możesz to zgłosić na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa — apelują policjanci, — Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich!
policja.pl, “GO”, zdj. PAP