Po raz pierwszy w Wieliczkach tak uroczyście obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W dniu 30 kwietnia rano spod siedziby SP im. Św. Jana Pawła II  wyruszyła w przemarszu społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach, łącznie z Bractwem Rycerskim  z Gniewa, zespołem “Wielczanie” oraz mieszkańcami gminy do skweru obok kościoła. W drodze Bractwo Rycerskie strzelało z armatki, “Wielczanie” grali i śpiewali pieśni z tamtego okresu, między innymi najpopularniejsze “Witaj majowa jutrzenko” oraz inne.

Na skwerze doszło do inscenizacji, gdzie odgrywano sceny z podpisania Ustawy Zasadniczej z dnia 3 maja 1791 roku. Brali w tym udział Wójt Gminy Wieliczki Jarosław Kuczyński oraz Wójt-elekt Marek Dobrzyń.

Zaśpiewano hymn narodowy.

Po powrocie do szkoły Bractwo Rycerskie poprowadziło z uczniami “żywe lekcje historii”.

Jak zaznaczył ustępujący w związku z wyborem na nowego Wójta Gminy Wieliczki, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieliczkach, Marek Dobrzyń, takie obchody uchwalenia w Polsce Konstytucji 3 Maja będą odbywały się co roku.

W dniu święta, 3 maja o godz. 11.30 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wieliczkach zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu władze gminne złożą kwiaty pod kamieniem niepodległości.