ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Nie odkryte jeszcze przez turystów tereny gminy oferują azyl zwolennikom wypoczynku w ciszy i samotności. Duże obszary zieleni, jeziora i rzeki sprzyjają uprawianiu aktywnego wypoczynku.
Jezioro Olecko Małe nad jakim leży wieś może stać się doskonałą bazą wypadową dla zwolenników nie tylko turystyki wodnej ale również pieszej lub rowerowej. Malowniczo położone wśród wzgórz jezioro, oferuje bogactwo ryb i możliwość uprawiania sportów wodnych.

Po długich czynnie spędzonych dniach, wieczór można spędzić w Gminnym Ośrodku Kultury w Wieliczkach wyposażonym m.in. w sprzęt komputerowy, bilard oraz nagłośnienie umilające pobyt w Ośrodku. Warto wspomnieć, że właściwe zaopatrzenie dla turystów gwarantuje liczna sieć sklepów na terenie gminy.
Gmina posiada nowy stadion sportowy przy Gimnazjum w Wieliczkach. Tworzy go boisko piłkarskie, bieżnia ogólna i prosta oraz kort tenisowy. Na stadionie umieszczona jest również widownia na 275 miejsc. Władze gminy czynnie działają w dziedzinie rozwoju kultury, sportu i turystyki. Świadczą o tym m.in. urządzony plac zabaw z boiskami do gry w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę w Wieliczkach oraz zagospodarowany u zbiegu ulic Lipowej i Tunelowej w Wieliczkach skwer, na którym można odpocząć po długich wędrówkach.
Na terenie gminy zamieszkują osoby zajmujące się rękodziełem. Jest to w szczególności kowalstwo artystyczne, wyszywanie oraz rzeźbienie w drewnie.
Jedną z tych osób jest Pani Teresa Bartoszewicz. Mieszka i pracuje w miejscowości Nory, Gmina Wieliczki. Robótki ręczne szydełkiem zaczęła robić, będąc jeszcze w szkole podstawowej. Później zainteresowała się haftem richelieu, krzyżakowym i haftem płaskim.
Kolejną osobą którą warto wspomnieć jest Pani Zofia Nowikowska zamieszkała w miejscowości Wieliczki. Prostego haftu nauczyła ją siostra jeszcze w dzieciństwie, a po ojcu odziedziczyła kunszt wykonywania pisanek techniką woskową. Później opanowała hafty: richelieu, krzyżykowy i angielski.
Na terenie Gminy Wieliczki rozwija się również kowalstwo artystyczne dzięki wielkim umiejętnościom artystycznym Pana Krzysztofa Kulbackiego i jego syna Pawła.
W ostatnich latach szutrowe drogi gminne były trasą odcinków specjalnych Rajdu Polski w ramach klasyfikacji rajdowych Mistrzostw Świata.