W naszym województwie w zależności od warunków atmosferycznych, 9-10 września 2024 r., odbędą się szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Jakie tereny będą nimi objęte?

Powiat:

• ełcki,
  • gołdapski,
  • olecki,
  • węgorzewski,
  • giżycki w gminie: Giżycko, Kruklanki, Miłki i Wydminy,
  • piski w gminie: Biała Piska, Orzysz i Pisz.

Przynęty są zielono-brązowe i zawierają blister z płynną szczepionką. Będą one zrzucone z samolotów na obszary bytowania zwierząt dzikich, tj. obszary leśne, pola i łąki.

O czym musisz pamiętać w okresie zrzutu i 14 dni po ich zakończeniu?

• Uszanuj ciszę leśną.
  • Nie płosz zwierzyny.
  • Wyprowadzaj psy na smyczy. Koty trzymaj w zamknięciu.
  • Nie dotykaj i nie niszcz przynęt ze szczepionką. Te, które były dotykane przez ludzi, nie są podejmowane przez lisy.
  • Jeśli Twoje zwierzęta domowe lub gospodarskie miały kontakt ze szczepionką, zgłoś ten fakt weterynarzowi.
  • Jeśli szczepionka dostanie się na błony śluzowe człowieka lub uszkodzony naskórek, przemyj te miejsca wodą z mydłem i zgłoś się do lekarza.

Przekaż te zasady dzieciom i swoim najbliższym.

W województwie podlaskim szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie odbędą 15-18 września 2024 r.

Źródło: www.powiat.olecko.pl

Zdj. pixabay.com