Od poniedziałku (12.02) na drogach w całym kraju spodziewać się należy wzmożonego ruchu wojskowych pojazdów. Ruszają ćwiczenia NATO – Steadfast Defender 24 i DRAGON 24.

Kolumny pojazdów wojskowych przemieszczać się będą niemal we wszystkich województwach – autostradami, drogami ekspresowymi i krajowymi oraz lokalnymi.Dla kierowców oznacza to konieczność zachowania szczególnej ostrożności. Co ważne, nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Te pilotowane będą i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu wojska polskiego i żandarmerię wojskową we współpracy z policją.

Sztab Generalny Wojska Polskiego apeluje o nie publikowanie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację. Każde nieprzemyślane działanie w sieci – publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia – może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności, przestrzegają wojskowi.

W ramach manewrów Steadfast Defender 2024 na europejskie poligony, głównie w Europie Środkowej, wyjedzie łącznie około 100 tys. żołnierzy NATO. Sztab Generalny Wojska Polskiego podkreśla, że ćwiczenia mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu. Dzisiaj (12.02) rozpoczną się pierwsze przemieszczenia sprzętu na terenie Polski. Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Ćwiczenia wojskowe potrwają do końca maja.