LATO POD ZNAKIEM… KLESZCZY

LATO POD ZNAKIEM… KLESZCZY

Aktywność kleszczy, czyli pajęczaków będących nosicielami wielu groźnych dla ludzi i zwierząt bakterii i wirusów zaczyna się w miesiącach marcu/kwietniu i trwa do jesieni (do października/listopada) każdego roku. Pasożyty te latem są szczególnie aktywne. W związku z tym, że województwo warmińsko-mazurskie jest terenem wysoce endemicznym chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka powinniśmy znać następujące fakty:

Zakażeniu na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu sprzyja wysoki procent zalesienia terenu, istnienie wielu ośrodków turystycznych na terenach zalesionych Warmii i Mazur, masowe zbieranie jagód oraz grzybów w okresie lata i jesieni. Przypadki zachorowań koncentrują się głównie w powiatach wschodnich województwa.

Do chwili obecnej nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed zachorowaniem  na boreliozę, lecz można zaszczepić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Kiedy należy się szczepić? Najlepiej przed okresem żerowania kleszczy (zimą lub wczesną wiosną). Dwie dawki szczepionki to pełna ochrona na dany sezon aktywności. By odporność była trwała, trzecią dawkę należy przyjąć po około roku, a następnie stosować dawki przypominające*:

1 dawka dowolny dzień przed okresem żerowania kleszczy
2 dawka 1-3 miesiące po 1 dawce
3 dawka 5-12 miesięcy po 2 dawce
dawki przypominające pierwsza po 3 latach od 3 dawki, następne co 5 lat

*schemat w zależności od wybranego produktu

Jeśli za późno pomyślimy o przyjęciu szczepionki (wiosną lub latem), możemy skorzystać
ze schematu przyspieszonego, w którym 2 pierwsze dawki podawane są w odstępie 2 tygodni.

Skuteczność szczepienia:

Skuteczność szczepień u ludzi regularnie szczepionych sięga 99%. Nie ma istotnych różnic
w odpowiedzi na szczepienia między grupami wiekowymi.

Możemy również próbować ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczami poprzez odpowiednie ubieranie się na wycieczki na łono natury (długie rękawy, nogawki najlepiej wpuszczone w buty, nakrycie głowy), czy stosowanie substancji odstraszających, co niestety nie zawsze jest skuteczne. Po powrocie z lasu zawsze należy dokładnie oglądać swoje ciało. Jeżeli kleszcz się przyssał, należy go usunąć. NIE SMAROWAĆ TŁUSZCZEM, ponieważ duszący się kleszcz wydala do krwi żywiciela krętki Borrelia.

  

Emilia Naruszewicz
Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku